משמורת משותפת

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר
 • משמורת ילדים

מדריך למשמורת משותפת

מהי משמורת משותפת?

משמורת משותפת היא אחת הסוגיות המשפטיות המרכזיות העומדות על הפרק בעת גירושין של בני זוג עם ילדים. המונח משמורת משותפת אינו מופיע בחקיקה והינו למעשה מתייחס למצב בו מתקיימים זמני שהות שווים וחלוקה שווה בנטל גידול הילדים בין בני הזוג ההורים הגרושים.

 

על הזוג המתגרש לקבל החלטה, האם הילדים יהיו במשמורת מלאה של אחד ההורים, או האם בני הזוג נכונים להסדר של משמורת משותפת . בהתאמה, על עורך דין דיני משפחה , להתייחס גם לנושא מזונות ילדים . טיפול בסוגיה זו של משמורת ילדים, כמו גם ביתר הנושאים הכרוכים בהליך הגירושין , חייב להיעשות על ידי עורך דין דיני משפחה .

 

משמורת משותפת בהסכם גירושין 

במקרים רבים, מצליחים בני הזוג, בעזרת עורך דין דיני משפחה, להגיע להסכמות בנושאי הגירושין, לרבות בנושא משמורת ילדים. זוהי הדרך האידיאלית לעבור את הליך הגירושין, משהיא חוסכת לבני הזוג את הצורך לפנות לערכאות משפטיות. כך ניתן לחתום על הסכם גירושין , לקבל את אישורו של בית המשפט להסכם ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר.

 

הסכם גירושין יכלול, במרבית המקרים, שלושה נושאים:

 

 1. משמורת ילדים.
 2. מזונות ילדים.
 3. חלוקת רכוש.

 

עורך דין מומחה לדיני משפחה וגירושין המנסח את הסכם הגירושין, יקפיד להתייחס לכל נושא ונושא בהרחבה ובפירוט, תוך מתן מענה לכל קושי או מחלוקת אשר עלולים להיווצר מן ההסכם.

  

השפעת משמורת משותפת על חבות במזונות

לצד ההחלטה לגבי משמורת ילדים, ישנה גם הסוגיה של מזונות ילדים, אשר מושפעת באופן ישיר מהסדר המשמורת. מדוע? זאת משום שבמקרה של משמורת מלאה, נושא ההורה המשמורן במרבית הנטל הכלכלי של גידול הילדים, בעוד שבמצב של משמורת משותפת, מתחלק הנטל הזה בין שני ההורים.

 

מגמת הפסיקה של בתי המשפט בעניין זה כיום, היא להורות על הפחתת מזונות ילדים בשיעור של עד כ25% במקרה של משמורת משותפת. כמו כן, לאחרונה, ניתן פס"ד תקדימי  מפתיע (ממתין להכרעה בבית משפט העליון), בייצוגה של עו"ד מאיה רוטנברג , הקורא להנהיג מצב של משמורת משותפת ללא מזונות לאב (חלוקה שוויונית מוחלטת). במסגרת פסק הדין, נקבע כי כאשר בני הזוג משתכרים שכר זהה או דומה ומוכחת משמורת משותפת, לא יוטל חיוב מזונות על האב.

 

למאמר בנושא משמורת משותפת ומזונות לחץ כאן

למאמר בנושא מזונות ילדים לחץ כאן  

לחצ/י כאן למדריך מלא על מזונות   

 

יתרונותיה של משמורת משותפת

בשנים האחרונות, ישנה עליה ברורה במספר הזוגות הבוחרים לחלוק את גידול הילדים, במסגרת משמורת משותפת, זאת על אף פרידתם. עורך דין דיני משפחה מנוסה ימליץ על הסדר זה כי מצב זה הוא מבורך משהוא משמר את הקשר של הילד עם שני הוריו והוא מצמצם באופן משמעותי את הקשיים שעובר הילד עם פירוקו של התא המשפחתי. ככלל, בתי המשפט מעודדים הסדר של משמורת משותפת, אולם בבואם להחליט האם לאשר הסדר זה או אם לאו, בוחנים הם מספר פרמטרים:   

 1. יחסים תקינים בין ההורים : משמורת משותפת, דורשת מן ההורים לתקשר בתדירות גבוהה ולקבל החלטות משותפות באשר לגידול הילדים. על כן, הסדר של משמורת משותפת, יכול להתאים ולשרת את טובת הילד, רק כאשר מערכת היחסים בין ההורים נשארה תקינה, למרות ההחלטה לסיים את המערכת הזוגית.

   

 2. מסוגלות הורית זהה : בשונה ממשמורת מלאה, שם פוגש האב את ילדיו מספר שעות מצומצם, במסגרת הסדרי ראייה, במצב של משמורת משותפת, הילדים שוהים עם האב חצי מן הזמן. על כן, על האב להיות בעל מסוגלות הורית זהה או דומה לאם. פירוש הדבר כי יש לאב את היכולת לדאוג לרווחת הילדים בכל מובן: כלכלית ורגשית.

   

 3. ההסדר ישים מבחינה טכנית : בשל העובדה כי הילדים שוהים חצי מהזמן אצל האב וחצי מן הזמן אצל האם, משמורת משותפת מצריכה מן ההורים לגור בסמיכות זה לזו, בקרבת המסגרת החינוכית של הילדים, החברים, החוגים וכיו"ב.

גירושין ומשמרות ילדים

כאשר הורים לילדים קטינים מחליטים להתגרש ולא מגיעים להסכמות בנושא משמורת הילדים, הערכאה המשפטית רשאית להורות לעובד סוציאלי לבחון את הקשר בין כל הורה לילדים ולהמליץ על אופי המשמורת שתיקבע ע"י הערכאה המשפטית הבוררת.

 

 

עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה במשרד עורכי דין רוטנברג, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה נסיון עתיר בתחום  במשמורת משותפת ומזונות ילדים, עו"ד רוטנברג אף מעורבת בפסיקה תקדימית עדכנית בתחום וקבעה הישגים רבים ללקוחות בתחום זה בבתי המשפט ובתי הדין הרבניים.

 

           

 

 

שאלות ותשובות בנושא משמורת משותפת 

  

 

ש: מהי משמורת משותפת – מה זה אומר?

ת: בהסדר זה, חולקים ההורים שווה בשווה את החזקה על הילדים ומקבלים במשותף את ההחלטות לגביהם. משמורת משותפת מלאה דורשת אפוא שיתוף פעולה טוב ופורה בין ההורים ומתאפשרת רק היכן שמערכת היחסים ההורית נותרה תקינה למרות הגירושין.

 

ש: האם משמורת משותפת היא לטובת הילד?

ת: בהחלט, משום שהיא מאפשרת את המשך מעורבותו של האב בחיי הילד וכך זוכה הילד לקשר יציב, עקבי וקרוב עם שני הוריו.

 

 ש: מרחק מגורים במשמורת משותפת – מדוע הוא חשוב?

ת: במסגרת משמורת משותפת, חולקים ההורים את החזקה על הילדים שווה בשווה. על כן, עליהם להתגורר במרחק סביר זה מזו ובסמיכות למסגרות החינוך. רק כך ניתן יהיה לקיים את הסדר המשמורת בהצלחה, תוך שמירה על שגרת חיים בריאה עבור הילדים.

 

ש: משמורת משותפת בגיל הרך – האם זה אפשרי?

ת: התשובה היא כן. אין סתירה בין חזקת הגיל הרך לבין משמורת משותפת שכן האם אינה מאבדת את המשמורת על הילדים, אלא חולקת אותה עם האב.

 

ש: שינוי משמורת ילדים – האם זה אפשרי?

ת: ניתן לשנות את הסדר המשמורת של הילדים אם חל שינוי משמעותי בנסיבות הדורש את שינוי הסדר המשמורת, למען טובת הילד.

ש: מהם סעיפים 19 ,68 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות? 

ת: על פי סעיפים אלו סעיפים על פיהם מסמיך בית המשפט או בית הדין את פקיד הסעד לקבוע את הסדרי הראיה באין הסכמה בין ההורים.

משמורת משותפת ומזונות

עורכת דין מאיה רוטנברג קבעה לאחרונה תקדים משפטי אשר פסק כי אב יהיה פטור ממזונות במשמורת משותפת. תקדים אשר שינה את הלך הפסיקה בתחום משמורת הילדים במשפט הישראלי. בית המשפט פסק כי אב לא ישלם מזונות לגרושתו כאשר הם משתכרים משכורות דומות וחולקים בנטל גידול הילדים.

חזקת הגיל הרך

חזקת הגיל הרך – כלל ארכאי או מצב הכרחי? ילדים עד גיל 6, עוברים אוטומטית לחזקת האם בעת פרידת ההורים, האם ראוי להותיר כלל זה על כנו או להביא לשינוי המצב המשפטי ולבטל את חזקת הגיל הרך?

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות או חוזה הורות מסדיר את יחסי ההורות ויכול למנוע מחלוקות משמעותיות בין ההורים בעתיד. במסגרת ההסכם ניתן לקבוע כיצד יתחנך הילד, מה תהיה חלוקת ההוצאות , מהו הסכם הורות משותפת .

תביעה למשמורת ילדים

תביעה משמורת ילדים משמורת אב, משמורת משותפת, מזונות ילדים, חוק משמורת בית משפט לענייני משפחה ורבנות child custody father request family law divorce girushin rabanut Israel court Hebrew doc sample download

תמ"ש 16785-09-12 פסק דין תקדימי בנושא משמורת משותפת

עמ"ש 50603-01-14 מזונות משמורת משותפת ערעור פסק דין

בע"מ 919/15 מזונות משמורת משותפת

תקדים במשמורת ילדים משותפת ערעור על תקדים תמ"ש 16785/09/12 נקבע ע"י השופט כהן כי במידה ומתקיימת משמורת משותפת מלאה ושכר ההורים דומה, לא ייפסקו מזונות לחובת האב.

ייעוץ עורך דין אונליין למשמורת ילדים

עבור לתוכן העמוד