מדריך פסיקה - מזונות ילדים 2016

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

מזונות ילדים - סקירת פסקי דין

מזונות ילדים הוא תשלום חודשי קבוע, אותו משלם הורה בעבור העלויות של גידול הילדים. בעבר, פסיקת דמי מזונות ילדים, הייתה כמעט אוטומטית לחובת האב, כאשר האם הייתה ההורה המשמורן והיא נשאה אפוא את מרבית הנטל הכלכלי.

 

אולם, בשנים האחרונות, אנו עדים לשינוי מהותי מאוד בפסיקת בתי המשפט בנושא מזונות ילדים, במסגרתו: נקבעת הפחתת מזונות ילדים במקרה של משמורת משותפת ואף יצירת מצב של משמורת משותפת ללא מזונות.

 

לחצ/י כאן למדריך מלא על מזונות 

 

הפחתת מזונות 

במשך שנים רבות, גובה דמי מזונות ילדים לא הושפע כלל משאלת משמורת ילדים וחיוב זה היה מוטל כולו על האב. ייתכן שהדבר נבע מכך כי אצל מרבית הזוגות המתגרשים, היה נהוג הסדר של משמורת מלאה לאם. עם זאת, בחלוף השנים, נשים שותפות בוחרות להשתתף בשוק העבודה ומשתכרות באופן שוויוני במקרים רבים, יותר ויותר זוגות בוחרים בהסדר של משמורת ילדים משותפת. 

 

בהתאם לכך חלחלה אל בתי המשפט התובנה כי חלוקה בגידול הילדים, משמעה גם חלוקה בנטל הכלכלי. כך קרה כי החלה מגמה של הפחתת מזונות ילדים בשיעור של 25% במצב של משמורת משותפת. שינוי זה התקבל בברכה והוא היווה התפתחות חשובה בקידום השוויון בין האב לאם בשאלת מזונות ילדים, אך אין בו די משתי סיבות.

 

  1. הפחתת מזונות בשיעור של 25% עדיין אינה חלוקה שווה של עלויות גידול הילדים.
  2. מדובר בהפחתה שאינה אוטומטית ובלא מעט מקרים, קובעים בתי המשפט הפחתת מזונות נמוכה יותר, או קובעים כי אין מקום להפחתת גובה מזונות ילדים כלל.

    לאחרונה, חלה התפתחות פסיקה נוספת בנושא מזונות ילדים במקרה של משמורת משותפת. מדובר בפסק דין תקדימי בייצוגה של עו"ד מאיה רוטנברג, המשקף במלואו את עקרון השוויון בפסיקת מזונות ילדים.

 

משמורת משותפת ללא מזונות 

אין חולק על כך כי משמורת משותפת מחלקת את הנטל הכלכלי של גידול הילדים בין ההורים. תובנה זו הביאה את בתי המשפט לשינוי הפסיקתי של הפחתת מזונות בשיעור של 25%, כפי שפורט לעיל.

 

לאחרונה, לקחה הפסיקה צעד אחד קדימה ונקבע תקדים משפטי: במקרה של משמורת משותפת, בו ההורים משתכרים שכר זהה או דומה, אין להטיל תשלום דמי מזונות על האב. פסק דין זה בו ייצגה עו"ד מאיה רוטנברג את האב (תמ"ש 16785-09-12 ל.ר ואח' נ' ד.ר) ניתן על ידי כב' השופט יעקב כהן, אשר יצר בקביעתו זו, תקדים משפטי חדשני: משמורת משותפת ללא מזונות.

 

לחצ/י כאן להתקשרות מנייד

עו"ד מאיה רוטנברג

0544705733

 

לתקדים זה מספר נימוקים ובראשם, קידום עקרון השוויון. כב' השופט כהן קיבל את טענתה של עו"ד מאיה רוטנברג, אשר טענה כי הטלת חיוב מזונות ילדים על האב, פוגעת בעקרון השוויון. עו"ד רוטנברג טענה כי לא ייתכן כי במקרה שבו חולקים ההורים את המשמורת על ילדיהם ומשתכרים משכורת דומה, לא יתחלק גם הנטל הכלכלי שבגידול הילדים.

 

עוד הוסיף כב' השופט כהן כי היכן שהדין האישי (הקובע חבות אבסולוטית למזונות לאב) אינו מטיל חובה לתשלום מזונות ילדים על האם, יטיל זאת חוק המזונות, הקובע כי חובת דמי המזונות חלה על ההורים בשיעור יחסי להכנסותיהם. על כן, קבע כב' השופט כהן, כי במקרה של משמורת משותפת, בו שכרם של ההורים שווה, אין להטיל תשלום דמי מזונות ילדים מהורה אחד למשנהו.

 

יש לציין פסק דין נוסף של הפחתת מזונות,(תמ"ש 25400-02-14) במסגרתו קבע בית המשפט כי היות שמדובר במשמורת משותפת והכנסות ההורים דומות, יחויב האב בתשלום מזונות ילדים של 1,000 ₪ בלבד. אמנם, בית המשפט בחר להטיל חיוב מזונות על האב, אך מדובר בסכום נמוך מאוד, אשר נמצא מתחת לרף המינימאלי של דמי מזונות ילדים הנהוג כיום.

 

בפסק דין זה מבהיר בית המשפט כי בין אם מדובר על משמורת משותפת ובין אם על משמורת מלאה, יש להתחשב בהכנסות הצדדים וכאשר אלו דומות או זהות, לנתון זה תהיה משמעות ניכרת על גובה המזונות.

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עשיר בניהול תיקים של מזונות בתהליכי גירושין וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג

 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

*
*
טען קובץ
checked


  

מזונות אישה

מזונות אישה – מהו תשלום זה ומתי האישה זכאית לו? האם אישה עובדת מאבדת את זכותה למזונות גירושין? כל המידע על מזונות אישה בגירושין.

מזונות ילדים

המדריך למזונות ילדים בגירושין, משרד עורכי דין דיני משפחה רוטנברג

הפחתה או הגדלה של מזונות ילדים

מזונות ילדים – האם ניתן להפחית או להגדיל את דמי המזונות? כיצד נקבעים מזונות ילדים ? היכנסו לאתר למדריך מפורט על ידי עורך דין

הסכם מזונות

הסכם מזונות ילדים – דואג לרווחת הילדים ומונע מחלוקות עתידיות בין ההורים. הסכם זה מאפשר לשני הצדדים להיות בראש שקט ולנהל בצורה יעילה וטובה את הליך הגירושין, שינוי הסכם מזונות כיצד ? מה נכלל בהסכם מזונות ילדים ?.

מזונות ילדים- סקירת פסקי דין

מזונות ילדים – סקירת פסקי דין בנושא: הפחתת מזונות, מהי השפעתה של משמורת משותפת על גובה מזונות ילדים.
                                         

לחצ/י כאן להתקשרות מנייד

עו"ד מאיה רוטנברג

0544705733


חזקת הגיל הרך ותשלום מזונות

דרג את הכתבהדירוג כתבה חזקת הגיל הרך ותשלום מזונות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד