חלוקת רכוש

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר
  • חלוקת רכוש

חלוקת רכוש בגירושין

חלוקת רכוש הוא ללא ספק אחד הנושאים המורכבים ביותר ומעוררי המחלוקת בהליך הגירושין. זאת בשל ההשלכות הכלכליות של מהלך זה. על מנת לוודא חלוקה הוגנת של הרכוש ולשמור על זכויות הצדדים בהליך הגירושין כולו, חשוב מאוד לפנות לעורך דין מקצועי, המומחה בדיני גירושין.  

 

הלכת השיתוף וחוק יחסי ממון 

אופן חלוקת הרכוש בהליך הגירושין, תלוי בין היתר, בשאלה מתי נישאו בני הזוג. זוגות אשר נישאו טרם 1/1/1974, חלה עליהם הלכת השיתוף, בעוד שזוגות אשר באו בברית הנישואין לאחר מועד זה, חל עליהם חוק יחסי ממון. בעבר, ההבדלים בין שני אלו היו ברורים וחד משמעיים, אך כיום המצב הוא מורכב הרבה יותר. הפסיקה הובילה לשינויים רבים בנושא חלוקת רכוש ועל כן, ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי בעניין זה. אחד השינויים החשובים מתייחס לחלוקת נכסים אשר נתקבלו במתנה, לנכסים שנתקבלו בירושה ולנכסים אשר נצברו טרם הנישואין.   

 

חלוקת רכוש – מתנות וירושות 

בעבר, תחולתו של חוק יחסי ממון על בני זוג, משמעה הייתה כי לאיזון המשאבים נכנס הרכוש אשר נצבר בתקופת הנישואין בלבד וכל נכס אחר לא היה נכלל. לעומת זאת, חלוקת רכוש אשר נעשתה בהתאם להלכת השיתוף, הייתה יכולה לכלול גם נכסים שנתקבלו במתנה, נכסים שנתקבלו בירושה ונכסים אשר נצברו טרם הנישואין, זאת כל עוד הוכחה בהם כוונת שיתוף. 

 

הפסיקה שינתה במהלך השנים את המצב החד משמעי הזה וכיום, גם כאשר חל על בני הזוג חוק יחסי ממון, יכול כל צד לטעון לזכויות בנכסים הנ"ל. זאת בתנאי כי הציג ראיות לכוונת שיתוף בנכס הספציפי לגביו הוא טוען לזכויות. העדר היציבות המשפטית מבהירה את החשיבות שבפנייה אל עורך דין מומחה, אשר ידאג לזכויות הכספיות של הלקוח במסגרת חלוקת רכוש בפרט והליך הגירושין בכלל.  

 

חלוקת רכוש – דירה 

עבור מרבית הזוגות, דירת המגורים היא הנכס היקר ביותר שברשותם ועל כן, לאופן חלוקתה בעת גירושין, ישנה משמעות כלכלית אדירה. לאור זאת, על בני הזוג לקבל ייעוץ משפטי מקצועי בעניין זה, במסגרתו יישקלו היטב כל ההיבטים של פירוק שיתוף בדירת המגורים וייעשה מאמץ להגיע להסכמה. במקרים בהם בני הזוג אינם מגיעים להסכמה, יכריע בעניין בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני. 

 

חשוב לומר, כי בית המשפט לא יורה על פירוק שיתוף בדירת המגורים, אלא לאחר שווידא כי קיימים מגורים חלופיים לילדים ולהורה המשמורן. כמו כן, בית המשפט אינו מתייחס לסוגיה זו במנותק מיתר הרכוש של בני הזוג, על מנת למנוע קיפוח עתידי של מי מהצדדים.  

 

חלוקת רכוש – הסכם גירושין 

המורכבות המשפטית של חלוקת רכוש וההשלכות הכלכליות של נושא זה על בני הזוג, מבהירים ראשית כל, את הצורך בקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין מומחה. שנית, הם ממחישים את החשיבות שבחתימה על הסכם גירושין, במסגרתו יגיעו בני הזוג להסכמות באשר לנושא חלוקת רכוש ולא יותירו את העניין להחלטת בית המשפט, אשר לעיתים קרובות, יכולה להיות בלתי צפויה. עריכת הסכם גירושין תיעשה על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה, אשר ידאג לפירוט ברור ומדויק של כל הנכסים ויבהיר את אופן חלוקתם. ההסכם יותאם אישית לבני הזוג ויכלול כל סוגיה רלוונטית העולה מן הגירושין, כגון משמורת וילדים ודמי מזונות.  

 

 חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, התשע"ד-2014

 

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה עשרות תיקים של גירושין וחלוקת רכוש וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

 

*
*
טען קובץ
checked

שאלות ותשובות בנושא חלוקת רכוש

 

ש: מתי יש לבצע חלוקת רכוש?

ת: חלוקת רכוש מתבצעת בדרך כלל במסגרת הליך הגירושין. כאשר בני הזוג נפרדים, יש צורך לבצע הפרדה רכושית ביניהם.

 

ש: האם ניתן לבצע חלוקת רכוש ללא גט?

ת: בהחלט. מצב זה נועד למנוע שימוש של הבעל במתן גט כקלף מיקוח כנגד האישה, על מנת לקבל יתרון כלכלי בגירושין.

 

ש: כיצד נקבעת חלוקת הרכוש בין בני זוג?

ת: בני הזוג יכולים לערוך הסכם חלוקת רכוש, היה וישנה ביניהם הסכמה בסוגיה זו. בהעדר הסכמה, יש להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני, אשר יכריע בעניין.

 

ש: כיצד מתבצעת חלוקת הרכוש כאשר בני הזוג חתמו על הסכם ממון?

ת: חלוקת הרכוש תתבצע על פי הקבוע בהסכם, שהרי זוהי מטרתו של הסכם ממון - לקבוע מבעוד מועד את ההפרדה הרכושית במקרה של פרידה.

 

ש: האם כדאי לחתום על הסכם חלוקת רכוש?

ת: בהחלט! כאשר בני הזוג מנהלים משא ומתן ביניהם ומגבשים הסכמות באשר לחלוקת הרכוש, הם חוסכים זמן וכסף בהתדיינות משפטית ולכן צעד זה מומלץ מאוד.

 

ש: מה בין חלוקת רכוש וחובות?

ת: היה ובמהלך חיי הנישואים, צברו בני הזוג חובות, אלו יתחלקו ביניהם שווה בשווה, אלא אם ניתן להוכיח כי אין המדובר בחובות משותפים.

 

ש: מה באשר לחלוקת רכוש מלפני הנישואין?

ת: ככלל, רכוש אשר נקנה טרם נישואיהם של בני הזוג, יחזור לבעליו עם הפרידה. החריג לכך הוא כאשר הצד השני הוכיח כוונת שיתוף, אז הופך הנכס לרכוש משותף.

 ..

 

חלוקת רכוש בגירושין- הבחנה בין קצבת פרישה רגילה לקצבה הניתנת בשל נזקי גוף: בע"מ 1018/04 פרטוש נ' פרטוש.

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאשר שבע (כבוד השופט ג. גלעדי) בעמ"ש 142/02, ולפיו נדחה ערעורו של המבקש על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה באשדוד (כבוד השופטת ש. גולן) בתמ"ש 8241/98.

המבקש והמשיבה היו נשואים זה לזו משנת 1972 ולהם 4 ילדים (ששאלת מזונותיהם שלהם אינה עומדת כאן לדיון). בין בני הזוג התגלע סכסוך וכעת הם אינם חיים עוד במשותף. האשה רוצה בגירושין ואילו הבעל מבקש שלום בית. ביום 1.9.98 הגישה המשיבה בבית המשפט לענייני משפחה תביעה לפירוק שיתוף בנוגע לזכויות בדירת המגורים המשותפת, כספים בחשבון בנק משותף, תכולת הדירה, מכונית, ופנסיה של המבקש. במהלך הדיון בבית המשפט למשפחה הגיעו הצדדים להסכמות במרבית העניינים ושאלות המרכזיות שנותרו התמקדו בנושאי הפנסיה מצה"ל והגמלה משירות בתי הסוהר שהבעל זכאי להן.

 

 לחצ/י כאן למעבר אל- פורום חלוקת רכוש | איזון משאבים בניהול עו"ד מגשרת מאיה רוטנברג

הרחבת צו לגילוי מסמכים: מינוי מומחה מטעם בית המשפט על מנת ליתן דו"ח בדבר כלל משאביהם של הצדדים כפי שנצברו ממועד הנישואין ועד למועד הקרע בין הצדדים.

בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
לפני כב' השופטת ורד שביט פינקלשטיין

תמ"ש 26703-12-13 ד' ל' ע' נגד א' ל'

הרחבת הצו נועד על מנת שניתן יהא ליצוק תוכן ממשי להכנת חוות הדעת בדבר איזון המשאבים בין הצדדים, בהתאם ל-"מועדי הקרע" האפשריים אשר נקבעו בהסכמת הצדדים, ואין בהיעתרות לבקשה כדי להרחיב את יריעת המחלוקת כלל ועיקר.

בית המשפט אינו מוגבל ל-"מועדי הקרע" האפשריים להם הסכימו הצדדים, ואין כל מניעה לכך שהצו יינתן גם בהתייחס למועדים נוספים, ובלבד שהדבר נדרש לשם חקר האמת ובירור המחלוקות שבין הצדדים.

הרחבת הצו כפי המבוקש נחוצה על מנת שניתן יהא להתחקות אחר מצבת הרכוש אותה יש לייחס לתקופת השיתוף בין הצדדים כפי שנתבקש על ידי המומחה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה הרחבת צו לגילוי מסמכים: מינוי מומחה מטעם בית המשפט על מנת ליתן דו"ח בדבר כלל משאביהם של הצדדים כפי שנצברו ממועד הנישואין ועד למועד הקרע בין הצדדים.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הגדרת נכס בר איזון וסעד כספי בגין שיתוף ספציפי בדירת במגורים: תמ"ש 66080-11-15ע.א.ג. ואח' נגד נ.א.ג.

נכס בר איזון אינו מקנה לבן הזוג, אשר אינו בעל הזכויות בנכס זכות להחזיקו, להשתמש בו וכיוב'. משמעות היות נכס בר איזון היא, כי שוויו יובא בחשבון בעת איזון המשאבים.

בני הזוג נישאו זל"ז וחלות עליהם הוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג, הקובע את שיטת השיתוף האובליגטורי הדחוי שמשמעותה הפרדה מוחלטת בין נכסי בני הזוג במהלך הנישואין )ראו: סעיף 4 לחוק יחסי ממון.
הוראות חוק זה גורעות מגדרי איזון המשאבים נכסים, אשר נרכשו ממקורות מי מבני הזוג, אשר לא נצברו במהלך החיים המשותפים. עם פקיעת הנישואין, או במועדים מוקדמים יותר ובתנאי שחל קרע בחיי הנישואין, יש לאזן את שווי רכוש בני הזוג בהתאם לשווי כלל נכסיהם, למעט כאמור נכסים מסוימים המפורטים בסעיף 5לחוק יחסי ממון, לרבות נכסים שהתקבלו אצל מי מבני הזוג במתנה או בירושה במהלך חיי הנישואין.
דרג את הכתבהדירוג כתבה הגדרת נכס בר איזון וסעד כספי בגין שיתוף ספציפי בדירת במגורים: תמ"ש 66080-11-15ע.א.ג. ואח' נגד נ.א.ג.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

האישה תובעת מחצית הזכויות בדירת מגורים שרכש הנתבע טרם נישואיים ובה התגוררו הצדדים מיום נישואיהם ועד לפרידתם 5 שנים: תמ"ש 60363-12-14 ר' נגד פ'

בתיק זה אין מחלוקת כי הדירה נרכשה טרם מועד הנישואין של הצדדים ונרשמה על שם הנתבע בלבד, וכי לא נעשתה כל פעולה לשינוי הרישום או לרישום על שמה של התובעת.

התובעת, בניגוד לטענותיה, לא הוכיחה כי עמדה על רישומה כבעלת זכויות בדירה, לא הוכיחה כי ביקשה זאת מן הנתבע, וכן לא הוכח כי הנתבע הציג בפני התובעת את המצגים להם טענה.

התובעת לא הביאה כל ראיה לתמיכת טענותיה כי הצדדים שילמו את המשכנתא בגין הדירה או כי שילמו סכום כלשהו בגין הדירה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה האישה תובעת מחצית הזכויות בדירת מגורים שרכש הנתבע טרם נישואיים ובה התגוררו הצדדים מיום נישואיהם ועד לפרידתם 5 שנים: תמ"ש 60363-12-14 ר' נגד פ': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

פס"ד: אשה התובעת פירוק שיתוף בדירה המשותפת לה ולבעלה: תמ"ש 6981-01-16 מ.י נגד מ.י

בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כב' השופטת שפרה גליק

לטענתה של התובעת, הנתבע הרחיב את העסקים שירש מאביו בצורה לא מבוקרת, וחרף הפצרותיה, ובסופו של דבר, לטענתה "..הוא לא הצליח להתמודד עם ניהול מספר חברות במקביל, ולפני כ-8 שנים, החלו עסקיו של הנתבע לקרוס, אחד אחר השני, כאשר הם מותירים את הנתבע בחובות כבדים". בסופו של דבר נכסי הנתבע עוקלו, והנתבע אף נאלץ לפשוט את הרגל.

לטענתה של התובעת, עקב חובותיו הכבדים של הנתבע, הדירה אינה מתוחזקת היטב והיא במצב גרוע.
התובעת הוסיפה, כי היא "..קצה בחיי הנישואין האומללים", והיא מבקשת להפסיק את הניצול העושק שנכפה עליה, לדבריה, היא מבקשת לה ולילדיה שלווה, ומשכך, היא עותרת לפירוק השיתוף בדירה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה פס"ד: אשה התובעת פירוק שיתוף בדירה המשותפת לה ולבעלה: תמ"ש 6981-01-16 מ.י  נגד  מ.י: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הערכת שווי המוניטין של עסק בעידן רשת האינטרנט: תמ"ש 28542-02-11 ל' נגד ל' תביעה רכושית

תמ"ש 28542-02-11 ל' נ' ל' תביעה רכושית
תמ"ש 17153-03-11 תביעת מזונות

האקטואר לא התייחס בחוות דעתו לעובדה כי בעידן של רשת אינטרנט, בו יש הפצה גלובלית של מידע חינם, עסק כזה הינו חסר יכולת לשרוד. לא ניתנה התייחסות מיוחדת לאופי פעילותו של העסק, כך למשל, לא ניתן משקל לכך שלעסק אין מאגר לקוחות יציב וקבוע. להעדר הביקוש לתוצרי העסק (החוברות) ולקיומן של חוברות יצירה חינמיות באינטרנט.

דרג את הכתבהדירוג כתבה הערכת שווי המוניטין של עסק בעידן רשת האינטרנט:  תמ"ש 28542-02-11 ל' נגד  ל'  תביעה רכושית: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הוראת סעיף (5) (א) לחוק יחסי מון בין בני זוג - בית שנרכש לפני הנישואין חלוקת רכוש: עמ"ש 10884-03-16 מ. נ' מ.

כיון שהצדדים נישאו בשנת 1978 חלות לגבי המשטר הכלכלי הנוהג בעניינם הוראות סעיף 5 (א) לחוק יחסי ממון הקובע את אופן איזון המשאבים בין הצדדים עם התרת הנישואין באופן שכל אחד מבני הזוג זכאי למחצית שווים של כלל נכסי בני הזוג. ואולם, החוק מסייג את הסדר חלות איזון המשאבים לגבי נכסים שונים ובכלל זה נקבע בסעיף 5 (א) (1)לחוק כי נכסים שהיו למי מבני הזוג ערב הנישואין לא ייכללו במסת הנכסים העומדת לחלוקה, זאת כל עוד לא התנו בני הזוג על הוראות החוק בדרך של עריכת הסכם ממון בכתב אשר יאושר באופן הקבוע בחוק (סעיפים 1-2 לחוק).
דרג את הכתבהדירוג כתבה הוראת סעיף (5) (א) לחוק  יחסי מון בין בני זוג - בית שנרכש לפני הנישואין חלוקת רכוש: עמ"ש 10884-03-16 מ. נ' מ.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
חיסכון פנסיוני בין חוסך ובין בן זוגו לשעבר : חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, התשע"ד–2014

חיסכון פנסיוני בין חוסך ובין בן זוגו לשעבר : חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, התשע"ד–2014

פירוד- התרת נישואין כהגדרתה בסעיף 2(ד) לחוק יחסי ממון; קביעת הסדר איזון משאבים בידי בית המשפט או בית הדין על פי בקשה לפי סעיף 5א לחוק יחסי ממון, או קביעת הסדר אחר בידי בית המשפט או בית הדין לחלוקת רכוש בין בני זוג שנפרדו ובכלל זה לחלוקת חיסכון פנסיוני ביניהם;

פסק דין לחלוקת חיסכון פנסיוני- פסק דין שנקבעה בו, בין השאר, חלוקה של חיסכון פנסיוני בין חוסך ובין בן זוגו לשעבר בשל פירוד;
"פסק דין לחלוקת חיסכון פנסיוני" – פסק דין שנקבעה בו, בין השאר, חלוקה של חיסכון פנסיוני בין חוסך ובין בן זוגו לשעבר בשל פירוד;
דרג את הכתבהדירוג כתבה חיסכון פנסיוני בין חוסך ובין בן זוגו לשעבר : חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, התשע"ד–2014: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עבור לתוכן העמוד