מזונות גירושין

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

מזונות גירושין

מהם מזונות ?

המונח המשפטי דמי מזונות, טומן בחובו שני סוגים של דמי מזונות בגירושין : ⇐ מזונות אישה  ומזונות ילדים . חובת תשלום מזונות אישה, חלה על הבעל, בתקופת הנישואים ועל פיה, מחויב הוא לדאוג לכל צרכיה של האישה, על פי רמת החיים אליה הורגלה לפני הגירושין. מזונות ילדים הוא תשלום חודשי קבוע עד להגיעם של הילדים לבגרות. חיוב זה מוטל על שני ההורים הגרושים, בכפוף להסדר המשמורת והמצב הכלכלי.

 

מזונות אישה

זוהי חובתו של הבעל לדאוג לצרכיה של אשתו, לאורך כל תקופת הנישואים. חובה זו פוקעת בשני מקרים: בעת גירושין, או כאשר נוצרה עילה השוללת את זכותה האישה למזונותיה, למשל, אם בגדה בבעלה, או אם עזבה את הבית שלא עקב התנהגות הבעל.

 

חובת תשלום מזונות אישה בגירושין היא רחבה מאוד וכוללת את כל צרכי האישה, כאשר הבעל מחויב לשמור על רמת החיים אליה הורגלה האישה בתקופת הנישואים וזו תהווה שיקול מרכזי בקביעת גובה המזונות בגירושין . במקרים בהם הבעל אינו ממלא את חובתו לתשלום מזונות אישה, רשאית האישה להגיש תביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה, או בבית הדין הרבני.

 

  לחצ/י כאן למאמר מפורט בנושא מזונות אישה

 

 

מזונות ילדים

מזונות ילדים בגירושין הוא תשלום חודשי קבוע, אשר גובהו נקבע בהתאם לשלושה פרמטרים:

 

  1. הסדר המשמורת: כאשר מדובר על משמורת מלאה, ההורה המשמורן (לרוב האם) נושא במרבית העלויות של גידול הילדים לאחר הגירושין, אולם במקרה של משמורת משותפת, נטל זה מתחלק בין ההורים ולפיכך, חיוב המזונות משתנה.
  1. צרכי הילדים: בשונה מתשלום מזונות אישה, כאשר מדובר במזונות הילדים ישנה הפרדה בין מזונות הכרחיים , אשר האב מחויב לעמוד בהם לאחר הגירושין ללא כל קשר למצבו הכלכלי, לבין מזונות מדין צדקה , אשר חיוב בגינם יתבצע בהתאם ליכולת הכלכלית.
  1. היכולת הכלכלית: קביעת גובה מזונות ילדים, מתחשבת גם ביכולת הכלכלית של האב וזו נבחנת על ידי רמת הכנסה, פוטנציאל השתכרות וקיומו של רכוש נוסף. מצבה הכלכלי של האם גם הוא רלוונטי משניתן להטיל גם עליה חיוב מזונות ילדים.  (ראה פסק הדין תמ"ש 16785-09-12 ל.ר ואח' נ' ד.ר )

 לחצ/י כאן למאמר מפורט בנושא מזונות ילדים   

 

חוק המזונות

חובת מזונות ילדים מקורה בדין האישי, אולם לצדו ישנו החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), תשי"ט – 1959, אשר חל במקרים של אי תחולת הדין האישי. על פי חוק המזונות, הוריו של קטין, חייבים לשלם דמי מזונות ילדים עבורו, ללא שאלה של משמורת אלא בהתאם לגובה הכנסתם .

 

חוק זה עומד בקנה אחד עם מגמת בתי המשפט להפחית בגובה דמי מזונות ילדים, במקרה של משמורת משותפת. שיעור ההפחתה המקובל כיום הוא 25% ובפסיקה עדכנית בייצוג עו"ד מאיה רוטנברג ופסיקה עדכנית לשנת 2015 נפסק עד כ50% הפחתה במזונות האב - לסקירת פסיקה אחרונה נרחבת לחץ כאן  (ראה כאשר כל מקרה נבחן לגופו והכנסת ההורים משמשת פרמטר מרכזי לקביעת שיעור ההפחתה.

לחצ/י כאן -  מדריך להגשת תביעה למזונות

בדיון על חבות מזונות ילדים כשמתקיימת משמורת משותפת יילקח בחשבון כי לאחרונה ניתן פסק דין תקדימי וחדשני בעניין מזונות ילדים ( תמ"ש 16785-09-12 ) בו ייצגה עו"ד מאיה רוטנברג את האב ובו נקבע כי כאשר בני הזוג משתכרים משכורת שווה ונושאים במשמורת משותפת של הילדים, אין מקום לחייב את האב בדמי מזונות ילדים. זוהי החלטה חדשנית ואמיצה, אשר יוצרת מצב חדש של משמורת משותפת ללא מזונות  וכיום נמצאת במבחן בית המשפט העליון ב בע"מ 919/15

 

 

 

 

 

שאלות ותשובות בנושא דמי מזונות

 

ש: מהם מזונות אישה?

ת: אישה נשואה זכאית למזונות אישה בכל תקופת הנישואים וזכות זו פגה ככלל, רק במתן גט.

 

ש: מהם מזונות ילדים?

ת: תשלום אשר נועד להבטיח את קיומם של הילדים ולספק את צרכיהם. חובה המוטלת בעיקרה על האב והיא נוצרת מרגע היוולדו של הילד ועד לגיל 21 או עד סיום השירות הצבאי.

 

ש: מה נכלל בהוצאות המדור ?

ת: הוצאות המדור כוללות כל מה שמיוחס להוצאות מגורים כגון: חשמל, מים, ארנונה, ועד בית וכד'

 

ש: כיצד נקבעים דמי מזונות?

ת: בין אם מדובר במזונות אישה ובין אם במזונות ילדים, בני הזוג יכולים להגיע להסכמה בעניין ובהעדר הסכמה, יש להגיש תביעה אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני, אשר יכריע בעניין.

 

ש: מזונות ילדים עד איזה גיל?

ת: נהוג לחשוב כי החובה של תשלום מזונות ילדים מסתיימת כאשר הילד מגיע לגיל 18 אולם בפועל, במרבית המקרים, חובה זו ממשיכה עד סיום השירות הצבאי, או עד גיל 21.   

 

ש. האם ניתן לחייב בן/בת זוג בהלוואה שלקח/ה ולא פרע/ה ?

ת. המלווה לא יכול לתבוע כספים ישירות מבן/בת הזוג אולם יוכל לבקש עיקול על רכוש משותף כגון דירה או חשבונות בנק משותפים. בן הזוג יוכל לבקש מבית משפט להכיר בחוב כחלק מן הרכוש המשותף במסגרת הליך גירושין בין בני הזוג.

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עשיר בניהול תיקים של גירושין ומזונות וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט

 

 

  

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ
checked

 
 

לחצ/י כאן למפת הגעה למשרד

                                             

 

 מזונות   

מדריך לתביעת מזונות

הוצאה לפועל אכיפת מזונות

 

לקריאה נוספת באתר:

 

מזונות במשמורת משותפת

 

מזונות אחרי גיל 18

מזונות אישה ידועים בציבור

מזונות אישה גרושה

מזונות בפשיטת רגל

 

מזונות גבר

מזונות דרך הוצאה לפועל

מזונות דין צדקה

 

פס"ד למזונות ילדים

פס"ד למזונות אישה

מזונות הורים

מזונות ומדור

מזונות ומדור לשני ילדים

מזונות והבטחת הכנסה

מזונות זמניים

מזונות זמניים בבית הדין הרבני

מזונות זמניים ביטוח לאומי

מזונות זמניים לילדים

 

מזונות זמניים לאישה

מזונות זמניים פסיקה

מזונות זמניים רטרואקטיבית

מזונות זמניים ערעור

מזונות זוגות חד מיניים

מזונות זמניים לידועה בציבור

מהם מזונות טרום זמניים?


מזונות ילדים פסיקה 2016


מזונות ילדים חישוב


מזונות ילדים עד איזה גיל


מזונות כאשר האישה מרוויחה יותר


מזונות כולל מדור


גובה מזונות ל 3 ילדים

 

מזונות מינימום


מזונות סבא וסבתא


מזונות מפושט רגל


מזונות פוטנציאל השתכרות

מזונות טפסים


מזונות בית משפט תל אביב


לשכת הוצל"פ מזונות ת"א


מזונות צמוד מדד


מזונות קטין


מזונות קטינים במשמורת משותפת


מזונות קטין לאם לא יהודיה


מזונות קטין מעזבון


פש"ר מזונות

 

מזונות תינוק

מזונות תקופתיים

 

מזונות תקדים

 

מזונות 2016

מזונות תיקון 42

טופס 807 מזונות

 

 

 מקורות חיצוניים לקריאה נוספת :

 

עוד על מזונות ילדים ניתן לקרוא באתר עמותת "הורות משותפת=טובת הילד"

 

מזונות ילדים

מזונות ילדים- חוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) התשי"ט-1959, קובע כי שני ההורים חייבים במזונות ילדיהם. גובה המזונות נקבע על פי הכנסתו של ההורה וחלוקת הימים. אולם כאשר מדובר על זוגות שנישאו כדת משה וישראל, מוטלת חובת המזונות על האב בלבד, עד גיל 15. בתי המשפט עם זאת, פונים כיום לכיוון לשון החוק ובהתאם לעיקרון השוויון בין המינים.

מזונות אישה

מזונות אישה – מהו תשלום זה ומתי האישה זכאית לו? האם אישה עובדת מאבדת את זכותה למזונות גירושין? כל המידע על מזונות אישה בגירושין.

הפחתת מזונות

הפחתת מזונות – האם ניתן להפחית או להגדיל את דמי המזונות? כיצד נקבעים מזונות ילדים ? מדריך משפטי לשינוי או ביטול מזונות.

גביית מזונות

האב לא משלם את דמי המזונות? יש מה לעשות! ניתן לפנות אל המוסד לביטוח לאומי או להוצאה לפועל ולנקוט בהליכים כנגד האב לגביית החובות.

הסכם מזונות

הסכם מזונות ילדים – דואג לרווחת הילדים ומונע מחלוקות עתידיות בין ההורים. הסכם זה מאפשר לשני הצדדים להיות בראש שקט ולנהל בצורה יעילה וטובה את הליך הגירושין, שינוי הסכם מזונות כיצד ? מה נכלל בהסכם מזונות ילדים ?.

מזונות ילדים - סקירת פסקי דין

מזונות ילדים – סקירת פסקי דין בנושא: הפחתת מזונות, מהי השפעתה של משמורת משותפת על גובה מזונות ילדים.

חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות),תשי"ט­1959*


 

פסיקת מזונות זמניים לקטינה טרם קביעת אבהות | רמ"ש 12274-02-17 פלונית נגד פלוני

דרג את הכתבהדירוג כתבה פסיקת מזונות זמניים לקטינה טרם קביעת אבהות | רמ"ש 12274-02-17 פלונית נגד פלוני: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

רמ"ש 3944-02-17 א.ס. נגד ג'.ס. - סמכות בית משפט למשפחה בנושא שימוש ברכב כחלק ממזונות קטינים זמניים

במקרה דנן, החלטת בית המשפט לפסוק תחילה סעדים זמניים, בטרם תוכרע שאלת הסמכות העניינית, היא החלטה סבירה וראויה. מדובר בהחלטות המסדירות את סיפוק הצרכים המידיים והיומיומיים של הילדים ועניין השימוש ברכב, הטעונים הסדרה מיידית לנוכח פרידת הצדדים. מדובר בהחלטות ביניים מובהקות, שנועדו להסדיר באופן זמני ומיידי את הכלכלה השוטפת והניידות של הקטינים. אין בהן כדי להביא לתוצאות בלתי הפיכות, לא בהיבט המעשי ולא בהיבט הנורמטיבי. השהיית העניין עד לאחר בירור והכרעה בשאלת הסמכות, משמעותה כי ילדיהם של בני הזוג לא יקבלו מזונות זמניים
לעת עתה, ויוותרו ללא אמצעי ההתניידות ששימש את המשפחה לפני הפירוד. יש לזכור כי לגבי עצם החיוב במזונות, גובה המזונות ומתן זכות שימוש ברכב, המבקש אינו טוען כי הקביעות השיפוטיות מקפחות אותו. גישת בית המשפט קמא להסדיר תחילה באופן זמני את מהלך החיים השוטף, לפני בירור שאלת הסמכות, היא החלטה סבירה, ולא ניתן לומר שהיא נוגדת את הדין ויוצרת עיוות דין.
דרג את הכתבהדירוג כתבה רמ"ש 3944-02-17 א.ס. נגד ג'.ס. - סמכות בית משפט למשפחה בנושא שימוש ברכב כחלק ממזונות קטינים זמניים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

מקומות אליהם ניתן לשלוח בקשה מישראל בעניין מזונות Places to which Israel can send support requests

בהתאם לאמנת ניו יורק 1956 של ועידת האו"ם בדבר חיובי מזונות
דרג את הכתבהדירוג כתבה מקומות אליהם ניתן לשלוח בקשה מישראל בעניין מזונות   Places to which Israel can send support requests: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

האם מזונות שנפסקו לאישה בהסכמה לפני חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, תשע"ד- 2014 יכולים להרשם כפנסיה בגופים המתאימים: תמ"ש 2206-02-16 א.ל נגד מ.ל

בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כבוד השופטת שפרה גליק
עניינו של פסק הדין הוא הכרעה בתביעת אשה שתבעה את בעלה לשעבר להצהיר, המזונות שנפסקו לה בהסכמה, לפני חקיקתו של החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו התשע"ד – 2014 ,הינם הלכה למעשה פנסיה, ולפיכך יש לתת הוראות כדי שתוכל לקבל חלקה בפנסיה מהגופים המתאימים ישירות, מכאן ולהבא עוד תבעה התובעת ברור של תשלומי העבר שמגיעים לה – אם מגיעים לה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם מזונות שנפסקו לאישה בהסכמה לפני חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, תשע"ד- 2014 יכולים להרשם כפנסיה בגופים המתאימים: תמ"ש  2206-02-16 א.ל נגד מ.ל: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

מהם מזונות רטרואקטיביים?

מזונות רטרואקטיביים – סוגיה חשובה ומורכבת עבור האם והאב גם יחד. האם ניתן להגיש תביעה לתשלום מזונות עבר? מתי ובמה זה תלוי? כל התשובות, במאמר זה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה מהם מזונות רטרואקטיביים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד